Diş Eti Tedavileri

Diş eti tedavileri diş eti sağlığının korunması ve düzeltilmesi ve diş eti estetiği olarak incelenebilir.
Morarmış ve şişmiş diş etleri, kanaması diş etleri hem estetik açıdan sorun oluştururken hem de sağlık açısından durumun kötü olduğuna işarettir.
Gülünce aşırı derecede görünen diş etleri (gummy smile) veya dişlerin diş etleriyle birleştiği yerlerdeki asimetrik ve eşit olmayan görüntüler, estetik problemler oluştururlar.
Bunun için diş eti tedavileri ağızdaki diğer tedavilerden önce eğerlendirilmesi gereken ve uzman işilerce yapılması gereken tedavilerdir. Gülünce görüne diş etleri bazı durumlarda gingivektomi denilen diş etlerinin kesilmesi yöntemiyle tedavi edilir.
Bu yöntemde lazer veya bisturi kullanılabilir.
Hasta açısından oldukça basit ve ağrısız bir işlemdir.
Bunun yanında estetiği direk olarak ilgilendirdiği için çok hassas bir şekilde yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda ise bu durum dudak bağı diye bildiğimiz kas dokusunun aşırı hareketli olması ile ilgilidir.
Bu durumda bu kas dokusunda yapılacak küçük bir cerrahi işlem bunun önüne geçebilir. Başka bir nedense yetersiz dudak kalınlığıdır. O zaman dudak dolgusu gibi diğer yöntemler düşünülebilir.
Diş eti ve diş etrafındaki kemiğin sağlığı en az diş çürükleri veya kayıpları kadar önemlidir. Diş eti sağlığının veya etrafındaki kemiğin sağlığının bozulması dişlerin çürük olmaksızın kaybına neden olur. Diş etlerinde kanamalar, sürekli devam eden diş eti iltihapları, kötü ağız kokusu gibi sorunlar diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı olabilir. Bununla birlikte diş eti sağlığının kötü olduğu durumlarda ağızda yapılacak diğer tedavilerinde başarılı olma ihtimali düşer. İmplant, köprü dolgu gibi tedaviler yapılmadan önce mutlaka diş eti tedavileri yapılmalıdır. Diş eti sağlığı için ağızdaki dişlerin sağlığının ve ömrünün temeli diyebiliriz. Sağlıklı olamayan bir dişeti üzerine yapılacak tedaviler uzun ömürlü olamazlar. Diş eti tedavileri diştaşı temizliği, küretaj diş eti greftleri, flap ameliyatları gibi değişik tedavilerdir ve her hastada farklı tedavi ihtiyaçları görülebilir.
Mutlaka uzman hekimlerce yapılması gereken tedavilerdir.