İmplant Uygulamaları

İmplant tedavisi günümüzde rutin bir tedavi olarak kliniğimizde uygulanıyor. İmplant ameliyatları sanıldığı gibi korkulacak derecede zor veya uzun saatler alan ameliyatlar değildir.
İmplant uygulanması diş çekilirken veya dolgu yapılırken uygulanan lokal anesteziler altında yine diş hekimi koltuğunda çoğunlukla tek seansta yapılan ameliyatlardır. İmplant yapıldıktan sonra ise doktorun tavsiyelerine uyulduğu takdirde günlük hayatı aksatacak sorunlar oluşmamaktadır.
İmplant yapıldıktan sonra birkaç koruyucu faktöre özen göstererek ertesi gün günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İmplant tedavisi diş eksikliklerinde artık en çok başvurduğumuz tedavi yöntemidir. Bir diş kaybından tutun tüm dişlerin kaybolduğu durumlara kadar hemen hemen bütün diş eksikliği vakalarında implant tedavisi bir çok avantaj sunar. Bir veye birkaç diş eksikliğinde eksik dişin yerini tamamlamak için bir alternatif köprü yapılması diğeri ise implant yapılmasıdır. Eğer köprü ile diş
eksikliği tamamlanmak istenirse bir diş için en az iki dişin küçültülmesi ve onlarında kaplanması gerekir. Ancak çekilen bir dişin yerine implant yapılırsa başka dişlere işlem yapmaksızın o bölgedeki diş eksikliğinin giderilmesini sağlar. Veya çok sayıda diş kaybının olduğu durumlarda veya hiç diş bulunmayan ağızlarda, eski zamanlarda yaşlı amcalar, teyzelerde gördüğümüz takma dişlerin kullanılmasının önüne geçer.
Bu tip durumlarda diş eksikliğine göre belli sayıda yapılan implantlar üzerine sabit dişler yapılır. Hastalarımız takıp çıkarmalı dişler kullanmak zorunda
kalmaz. hiç diş olmayan bir ağızda bile damak diye bilinen takma dişler yerine sabit diş restorasyonları yapılmış olur.
İmplant tedavisinin uygulanması için bazı koşullar vardır. Bunlardan bi tanesi yeterli sağlam kemik olmasıdır. Yeterli kemik olup olmadığı röntgen ve tomografi gibi yöntemlerle tespit edilir. Yeterli kemik olmadığı durumlarda kemik tozları ve başka diğer yöntemlerle kemik yükseltme ve genişletme yapılabilir. Aynı zamanda hastanın genel sağlığının da iyi olması gerekir. Şeker, tansiyon veya kalp rahatsızlıkları diş hekimi ve hastayı takip eden diğer uzman doktorlar tarafından değerlendirilirdikten sonra implant uygulaması yapılabilir.