Köprü Uygulamaları

Ağız içinde en çok rahatsızlık veren durumlardan biri de diş eksikliğidir. Diş kaybı yemek yemede zorluk oluşturur. Bununla beraber gülerken veya konuşurken kötü bir görüntüye sebep olur.
Aynı zamanda kaybedilmiş dişlerin önünde ve arkasındaki dişler bu boşluğa doğru devrilebilir, çekilmiş dişten kalan boşluğun karşısındaki diş bu boşluğa doğru uzayabilir. Yani bir diş kaybı görüldüğü kadar basit değildir ve çevresindeki bütün doku ve organları olumsuz etkiler. Bu nedenle çekilmiş dişin yerine bir restorasyon yapılması gerekir. Bu boşlukları kapatmanın yollarından biri de köprü yapılmasıdır. Köprü yapmak için çekilmiş dişten dolayı oluşan boşluğun önündeki ve arkasındaki dişler küçültülür ve bu dişlerden destek alınarak köprü yapılır.
Bu aşamada klasik olarak ya metal destekli porselen köprüler ya da zirkonyum köprüler kullanılır.

Metal destekli köprüler yapılırken porselenlerin altında yapılan köprünün dayanıklı olması için siyaha yakın koyu gri renkte metal bulunur.
Bu metalin ağız içinde belli olmaması için yapılan porselenler bir miktar opak olabilir.
Estetik açıdan çok başarılı olmayan bu tip porselenler dış görünüşe etki etmeyecek yerlerde kullanılabilir. Ancak daha doğal bir görünüm elde etmek için zirkonyum altyapılı porselenler kullanılmaktadır.

Zirkonyum beyaz veya istenilen diş renginde elde edilebilen bir altyapı
materyalidir. Zirkonyum altyapı üzerine yapılan porselenlerde çok daha doğal bir görünüm elde edilir. Bu nedenle dış görünüşü ve gülüşü etkileyecek durumlarda zirkonyum altyapılı köprüler kullanmak daha doğrudur. Aynı zamanda uzun vadede metal altyapılı köprülerin kullanıldığı protezlerde diş eti kenarından metalik bir renk yansıması olabilir. Fakat zirkonyum restorasyonlarda diş renginde malzemeler kullanıldığı için diş eti kenarından böyle bir yansıma görülmez.