Lamine Uygulamaları

Lamine, dişlerin sadece ön taraflarına uygulanan ve dişten ya çok az bir miktar aşındırma yaparak ya da hiç aşındırma yapmadan uygulanan seramik restorasyonlardır.
Lamine diş renginin estetik olmadığı, eski dolgulardan yıpranmış estetiği bozulmuş dişler, asit erozyonu veya başka nedenlerle aşınmış dişler, kırık veya kesici kenar düzensiliği nedeniyle estetiği bozulmuş dişler, ya da doğal
hali ile kişinin kendi estetik algısına uymayan boy ve şekil olarak hastamızın beğenmediği dişlerde uygulanabilir. Bu tip durumlarda yapılabilecek dişten en az madde kaybıyla yapılan tedavilerdir.
Lamineler yapılmadan önce istenen sonucu belirlemek için mock-up veya wax-up dediğimiz modeller hazırlanarak hasta ağzında son halin nasıl olacağını göstermek adına geçici lamineler yapılır. Son haline hasta ile beraber kara verildikten sonra esas lamineler yapılır ve özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır.
Doğru tekniklerler yapıldığı ve yapıştırıldığı taktirde kırılma veya yerinden çıkma gibi sorunlar ile karşılaşılmaz ve günlük yeme içme alışkanlıklarına devam edilebilir.
Estetik olarak mükemmel sonuçlar alınırken aynı zamanda dişlerden de en az derecede aşındırma yapılarak doğal yapı mümkün olduğunca korunmuş olur.