Ortodonti Uygulamaları

Çapraşık dişlerin düzeltilmesi, alt ve üst çene dişlerinin birbirine göre konumlarının düzeltilmesi, dişlerdeki doğal aralıkların kapatılması diş seviyelerinin eşitlenmesi gibi tedaviler ortodontik tedavilerle yapılır.
Ancak bu çarpışıklıklara erken yaşta fark edilip müdahale edilirse daha basit
yöntem ve tedavilerle önüne geçilebilir.
Halk arasında tel tedavisi olarak bilinen ve kötü görüntüsüyle hatırlanan bu tedavinin de daha estetik çözümleri mevcut. Hatta çok ileri seviyede olmayan bazı çapraşıklıklar artık telsiz ortodonti yöntemleriyle tedavi edilebiliyor. Veya tel kullanılacağı zaman şeffaf tutucular ve beyaz tel kullanarak daha az göze çarpan bir tedavi yapılabiliyor. Bu tutucular ve ortodonti esnasında
kullanılan lastikler renkli olarak kullanılıp bir tarz haline getirilebiliyor.
Ortodontik tedaviler genelde uzun soluklu tedavilerdir. Çapraşıklığın durumuna göre birkaç aydan bir yıldan daha uzun sürelere varabiliyor.
Tedavinin süresini etkileyen bir diğer husus da hastamızın yaşı. Ortodonti ne kadar genç yaşta uygulanırsa o kada hızlı sonuç verip o kadar çok başarılı
oluyor. Bilinenin aksine teller ile yaşamak o kadar da zor değil. Teller ile günlük yaşama sadece birkaç yeme alışkanlığı değiştirilerek devam edilebilir. Tedavi süresince günlük yaşamı etkileyecek ağrılar olmaz.