Pedodonti

Süt dişleri daha bebeklik çağında çocukların ağzında yerini almaya başlar. Dişlerin çıkmasıyla beraber anne babaların aklında da bir sürü yeni sorular oluşur. Çocuğumun dişindeki bu lekeler çürük mü? Bu yaşta bu çapraşıklılar normal mi? Düşen dişin yerine yenisi gelecek mi?
Çocuğumun dişleri ilerde çapraşık mı olacak? Çürümüş süt dişlerine ne yapılmalı? Bu dişler süt dişi mi yoksa kalıcı diş mi?…. bu sorular ailenin kafasını yıllarca kurcalar. Bu nedenle çocuklar sık sık diş hekimine kontrole getirilmelidir. Bir problem olmasa dahi küçük yaşta hekimle tanışan çocukların
ilerde doktor korkusu daha az olacaktır.
Çürümüş süt dişlerinin ne olacağı sorusu ise her çocukta ve her yaşta değişik şekilde cevaplanır.
Her çürüyen süt dişinin çekilmesi doğru değildir. Süt dişinin yerine gelecek olan dişin gelmesi için eğer uzun bir süre varsa ve süt dişi çekilirse oluşan boşluğa diğer dişler kayar ve boşluk kapanır.
Bu sefer gelecek olan kalıcı diş zamanı geldiğinde kendine yer bulamaz ve olması gereken yerden daha dışarıda veya içeride çıkabilir. Bu durumda çapraşıklık oluşur. Bu durumun oluşmaması için mümkün olduğunca süt dişlerinin tedavisi yapılıp yerinde tutulması istenir. Eğer süt dişi tedavi edilemeyecek kadar çürümüşse ve çekilirse yerine yer tutucu dediğimiz koruyucu aletler yapılıp dişlere takılır ve böylece diğer dişlerin kayması engellenmiş olur.
Çocukların tedavileri aslen uygulama olarak basit tedavilerdir.

Ancak çocukların çok hareketli olmaları, dikkatlerinin kolay dağılması, hekimden ve tedaviden korkması tedavilerini zorlaştırır. Bu durumda en önemli nokta hekimin çocuk psikolojisinden anlayan onlarla iletişim kurabilen diş
hekimleri olmasıdır. Hekim aile ve çocuk işbirliği içinde olduğunda oldukça kolay, hızlı ve ağrısız tedaviler yapılır.